Travnjak
Tekst pripremila: dipl.ing.hortikultre Dina Mulović Smajlović
Svaki vrt, ma koliki on bio, je najvećim dijelom travnjak. Uređene cvijetne gredice, grmovi i drveće je uokvireno u travnoj površini, te da bi to sve izgledalo uredno i lijepo, travnjak treba da je njegovan.
Ako još nemate vrt a želite da ga oformite, posvetite posebnu pažnju formiranju travnjaka.
Tlo je jako bitno za travu, ono treba da je propusno, da ne zadržava vode, jer trava voli vodu,al ona ne smije da se zadržava u njenom korjenu, jer tada korjen trave truhne. Znači, pjeskovito i propusno tlo je prvi faktor za uspješan travnjak. Slijedeći bitan krak je odabir travne smjese. Postoje različiti tipovi trave za različite terene. Vrlo je bitno obratiti pažnju na osunčanost terena i na osnovu toga birati travnu smjesu. Kad se oformi travnjak treba ga redovito kositi, uklanjati korov i prihranjivati. U ljetnim periodima neophodno je zaljevanje, jer kao što smo naveli, trava voli i zahtjeva puno vode.
Ako već imate travnjak a niste zadovoljni, pokušajte ustanoviti njegov problem i šta je to što onemogućava da vaš travnjak izgleda lijepo.
Ako imate rupa u travnjak, žute fleke ili vaš travnjak nema zelenu boju, teren vam je neravan...sve te probleme uspješno možete rješiti u ovom proljetnom periodu. Travnjak pokosite vrlo nisko, skoro da vidite zemlju. Po spornim dijelovima terena navucite i lijepo raplanirajte novu plodnu, vrtnu zemlju. Pazite da zemlju ravnomjerno razplanirate i da tako uravnate teren. Čitavu površinu prihranite sa univerzalnim mineralnim gnojivom NPK. Nakom toga nabavite sjeme trave koje odgovara vašem terenu i unakrsno bacite sjeme po čitavom terenu. Uvijek bacite malo više sjemena, jer će ptice pojesti jedan dio. Travnjak, ako nije kišno vrijeme, redovito zaljevajte i u narednih dvije do tri sedmice, zavisno od temperature (trava raste na temperaturi preko 5° Celzijusa) očekujte da trava počne da niče. U tom periodu pokušajte da mehanički ukonite što više korova koji će se prvi pojaviti na vašem travnjaku, mnogo prije nego trava počne da raste. Nakon izvjesnog perioda, kada trava poraste za prvo košenje, pokosite i onda na dijelove gdje trava nije dovoljno nikla i gdje je ostalo praznih površina, nadosijte ponovno. Čitavo vrijeme nemojte zaboraviti da zaljevate travnjak, i to ne malo da pokvasite zemlju, nego dobro da se natopi. Redovitim košenjem travnjak se busena, što znači da se trava na taj način širi. Uklanjanje korova je vrlo bitno, pogotovu širokolisnog korova kao što je maslačak i bokvica. Širokolisni korov se jako brzo razvija i na mjestima gdje se nalazi suzbija rast trave, tako da ako korov ne vadite redovno i on se razvije, onda kad ga izvadite dobijete jednu rupu u travnjaku, gdje više nam trave. Djetelina kao korov je u jednu ruku i poželjna u travnjaku, ali u ograničenim (kontrolisanim ) količinama. Djetelina je jedina na travnjaku koja je u ljetnom periodu i periodu suše zelena. Kad travnjak izgubi zelenu boju u nedostatku vode i hrane, djetelina ostaje zelena, jer ona uzima azot iz zraka i pretvara ga u korisni azot kao prihranu koju deponuje u krvžicama na korjenu, tako se ona hrani i zato joj nije potreba dodatna prihrana.
Ponekad je problem formiranog travnjaka voda koja se zadržava i u kojoj leži korjen trave, to se dešava zbog ne propusnosti terena i ne mogućnosti viška vode da otiče. Takvi travnjaci nemaju ni zraka, te je tada potrebno izbušiti rupe po travnjaku i u njih usuti sitni rječni pjesak te na taj način prozračiti travnjak. Nekad to nije dovoljno i onda se mora na određenim dijeloviam terena napraviti tzv. rešetka, to jeste, u travnjak treba ukopati kanale u koje se uspe pjesak, kanale oformiti u vidu rešetke koja je povezana i pad joj je orjentisan na dio terena gdje bi se mogao odvesti višak vode. Tako formirane kanale, opet treba zatrpati zemljom (ako je moguće pjeskovitom zemljom, ne vraćati tešku glinovitu) i opet formirati travnjak sijanjem.
Sada se često prave travnjaci sa već gotovm rolanom travom. To je skuplja varijanta al vrlo efikasna. U toku jednog dana imate gotov travnjak po kojem se već može i hodati.
U svakom slučaju, kako god oformljen, najbitnije je održavanje travnjaka, redovno zaljevanje, košenje, uklanjanje korova te prihrana sa posebnim gnojivom za travnjake i nećete pogriješiti, travnjak će biti zdrav i ujedno lijep.